fbpx

Rychlý běh není sprint!

Rychlý běh a tím myslím delší vytrvalostní běh, opravdu není sprint! Už jen postava a výdrž běžců se liší. Sprinteři disponují poměrně výraznější svalovou hmotou a na krátkém úseku dokážou podat ohromný výkon. Vytrvalostní běžci naopak musí v pohybu vydržet mnohonásobně delší čas. Zasprintovat si s kamarády na tréninku a trochu zapojit jiné svaly je fajn. Tělo potřebuje nové impulsy, aby jeho výkonnost rostla. Na dlouhé trati bych ale se sprintem počkal až na „cílovou rovinku“.

Něco bychom si z těch sprinterů jako příklad přesto vzít mohli, a to jejich sílu. Vytrvalostní běžec nepotřebuje přítěž velkých svalů, ale síla je určitě potřeba, především ta vytrvalostní. Abychom dobře běželi, potřebujeme zpevněné, ale pružné tělo. A to je první bod, kterým bychom měli začít přípravu těla na rychlejší běh.

Příprava těla je dost podceňovaná a nevěnuje se ji dostatek času. Nejde jen o běžecký, ale o jakýkoliv trénink. Pokud se chystáte podávat větší výkony a trénovat, měli bychom připravit tělo tak, abychom to fyzicky zvládli a nepřetěžovali ho něčím, na co dosud nebylo zvyklé.

Vidím to dost často, že se lidé rozhodnout trénovat a začnou cvičit hned naplno. Trénují, aniž by si trochu zpevnili tělo, protáhli se a zvykly si na zátěž postupně. S tímto přístupem se brzy zničí, kvůli špatnému držení těla, slabé kondici, nejsou rozhýbaní a protažení, postrádají dostatečný rozsah pohybu. Únava, zranění a nechuť, často předčasně ukončí jejich pokus začít něco dělat.              

Příprava těla by měla být postupná a nemusíte se v prvních dnech ani zapotit. I když pocení je to poslední, co by nám mělo vadit. Při cvičení vzniká více odpadních látek, tělo se čistí a nečistoty musí z těla ven, a to nejen pocením. Proto je dobré přijímat dostatek tekutin a také vhodné jídlo, které vás nebude „brzdit“ v tréninku.

Začněte uvolňováním a protahováním, abyste se rozhýbali. Až budete dostatečně protažení s pocitem snadného a ničím neomezeného pohybu, přidejte posilovací techniky. Zpočátku postačí kliky, prkno, dřepy, výpady. Pro začátečníky může postačit i vis na hrazdě a zdvihat se jen v ramenou, bez přítahu. Pokročilejší se zvládnou přitáhnout, nejlépe s nohama před sebou, aby posilovali současně břišní svaly. První den nemusíte dělat maximální počet opakování a několik sérií. Děláte to proto, abyste zapojily do pohybu všechny svaly a postupně je na to zvykli.

Nezapomínejte na pravidelný strečink i po běhu, nejen nohy, ale i horní část těla. Někdo si pod pojmem protažení, představuje jen šňůru a rozštěp, ale strečink je komplexní záležitost a týká se celého těla. Ještě bych zdůraznil tu pravidelnost, to je magická část kondice a každého úspěchu. S pravidelností nejdál dojdeš, tak nějak se to říká, tuším. Proto věnujte pár chvil, ale pravidelných,  cvičení a tréninku také během prázdnin, v době dovolených.

Zdeněk Foret
Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží!

ON-LINE KURZY

„Kondiční trénink se závěsným systémem - TRX"

Rádi byste měli postavu podle vašich představ?

Objevte v sobě zdroj energie a sebevědomí!

Více informací

5 tipů, jak zrychlit svůj běh díky TRX - video

Ve videu se věnuji pěti oblastem, kterým je dobré se věnovat, abyste měli pevné a pružné tělo!
Ke každé oblasti ukazuji 3 techniky, které vám pomohou k rychlejšímu a lehčímu běhu.
Celkem15 technik, které můžete s TRX cvičit, abyste běhali rychleji!

Více informací
Komentáře